Tencere TV

Karpuz, kavun, salatalık ve kabak öldürebilir!

Kabak yediği için ölen adamı duyan uzmanlar uyardı: "Karpuz, kavun, salatalık, kabak gibi sebze ve meyvelerde acı tat hissederseniz yemeyin"


 

24 Ağustos 2015 Pazartesi, 15:20

Almanya’nın Baden Württemberg Eyalet’in 50 bin nüfuslu Heidenheim kasabasında yaşayan 79 yaşındaki emekli adam yetiştirdiği dolmalık kabağı yiyince tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

İki hafta önce kendi bahçesinde yetiştirdiği dolmalık kabağı yiyen emekli adam karın, miğde, bağırsak rahatsızlığı şikayetiyle Hastaneye kaldırıldı. Yaşlı emekli ve 72 yaşındaki eşi kabak yemeğini yedikten sonra acımsı bir tat hissettiklerini buna rağmen yemeği yediklerini söylediler. Hastanede zehirlendikleri öğrenilen çiftin eşi kurtulurken kocası hayatını kaybetti.

Hastane yetkilileri yaşlı çiftin kabakta bulunan bileşik madde ‘Cucurbitacin’ in zehirlenmeye yol açtığını söyledi. Baden Württemberg Eyaleti Bahçıvanlar Derneği kabak, salatalık, karpuz, kavun gibi sebze, meyvelerde dikkatli olunması acı tat hissedildiğinde yenilmemesini istediler.

Offenburg Bahçıvanlar Başkanı İngrid Bülow, Hohenheim Üniversitesi Tarımcılık Öğretim Üyesi Judith Pfenning, özellikle kabak yetiştirmek isteyenlerin eski kabak tohumu kullanmaması, tohumda hem dişi, hem erkek organın bir arada olması ekilen yerde çiçek ve başka bitki döllenmesi tohumun kimyasını bozduğuna dikkat çekti. Bahçıvanların kabak tohumunu kendilerinin yetiştirmemesi, tohumu dışarıdan taze satın almaları tavsiye edildi.