Tencere TV

Zencefil

Şifa kaynağı zencefil hakkında merak ettikleriniz...


 

25 Aralık 2012 Salı, 22:24

Zencefil; tropikal iklim karakterindeki coğrafi alanlarda yaşayan ve yetişen yumru köklü sarımtırak bir bitkidir. Düğümler şeklinde yetişen kökleri genelde toprağın 15-25 cm altındadır. 
Zencefil GenelÜlkemizde hobi tarzında yetiştirme denemeleri yapılsa da doğal yetişme ortamı bulunmuyor. 
Zencefil özellikle Asya, Çin, Hindistan ve Arabistan'da çokca tüketilen ve her çeşit "bitkisel" şifa uygulamalarında kullanılan bir bitki çeşididir. Özellikle Çin ve Hindistan dolaylarında zencefil 2000 yıldır bilinir ve çok aktif olarak kullanılır. Örneğin Çin'de zencefil hazımsızlıklarda ve çeşitli mide hastalıklarında, diare(su kaybı ishal)'de ve mide bulantısı tedavilerinde kullanılırken, Hindistanda zencefil bitkisi; genellikle eklem iltihaplanmalarında, colit tedavilerinde (bu bağırsaklarda meydana gelen gaz spazmlarıdır ve oldukca ağrılıdır, özellikle çocuklarda sık görülür) ve hayati göstergelerin düzeltilmesinde kullanılır. Aslına bakarsanız zencefil bitkisi bütün bir dünyada aranılan ve sevilen bir çeşit baharattır. Bu bitkinin bu haklı şöhreti özellikle soğuk algınlıklarına çok faydalı olmasından kaynaklanmaktadır. Zencefil bitkisinin soğuk algınlıklarına çok iyi geldiği bütün bir dünyada bilinen bir gerçektir. 

Asya'da en azından 4,400 yıldır kullanılan iyi bir baharat ve iyi bir destekleyici bitki türüdür. Tropikal iklimlerin bereketli topraklarından bütün bir dünyaya armağandır zencefil.


Yapısal Özellikleri -Şekli Özellikleri;

Zencefil yumru şeklinde birbirine geçmiş yuvarlaklar gibi görünen bir köke sahiptir. Bu kök yerin 15-25 cm altında bulunur. Kökün üzerindeki "birbiri içine geçmiş hissi veren açık veya koyu" halkalar su yüzeyinde yayılan dalgalar gibi yayılım gösterir. Bu bitkinin gövdesi birbirinin içine geçmiş yivli bir yapıya sahiptir. Kısımların kenarından yapraklar çıkar ve bu yapraklar yeşildir. Yapraklar henüz küçükken gövdeyi saran bir ok ucu gibidir, büyüdükçe gövdeden ayrılarak yaprak şeklini kazanır.
Bu bitki çiçekli bir bitkidir. Çiçekleri beyaz sarımtırak veya karışık yeşil de olabilir. Pembe olduğu da vakidir...

Etken Maddeleri nelerdir?

Bu bitkinin etkili oluşunun en önemli nedelerinden birisi uçucu yağlarının olması ve yapısındaki fenol bileşikleridir(shogaols ve gingerols). Ayrıca içerdiği nişasta, kalsiyum, B ve C grubu vitaminleri de bu bitkiyi önemli yapmaktadır.
Kullanıldığı yerlerden bazıları.
Örnek Olaylarla Kullanım Alanları
1- Yolculuk sırasında bir çoğumuzu taşıtlar tutar ve aslında çok da hoş geçebilecek bir yolculuk bizim için tam bir kabusa dönüşür. İşte Zencefil Çayıbunu zencefil sayesinde engelleyebiliriz. Yolculuğa çıkmadan 30 dakika önce ağza alınan 1 gr. zencefil araç tutmasını engeller. 

2. Ameliyattan kalkan hastalara verilen ilaçlar narkoz etkisini hafifletir fakat bu ilaçların yan etkileri mevcuttur. Oysa zencefil bu ilaçlardan daha etkili bir bulantı bastırıcıdır. Ameliyat sonrası ayılmalarda 0,5gr. - 2gr. arası zencefil+100 ml. sıcak su ile ile hazırlanan infüzyon oldukca faydalı sonuçlar verir.

3. Hamilelikte alınan günlük 1 gr toz zencefil hamileliğin mide üzerindeki etkilerini büyük oranda iyileştirir ve hatta yok edebilir de.

4. Soğuk algınlıklarında bir fincan çay içerisine iki dilim taze zencefil ve az bir miktar bal ilave edilir. 2-3 dakika bekledikten sonra bu karışımı içersek soğuk algınlığımız kısa sürede atlatılır.

5. Yemeklerde ve tatlılarda kullanılan zencefil zamanla romatizmal hastalıklara çok iyi gelmektedir. Zencefil bitkisine son yıllardaki talep patlamasının sebeplerinden birisi de bu antiromatizmal özeliklerindendir.Kanser ve Zencefil
Zencefil bitkisi son zamanlarda kanserle savaşta "destekleyici tedavi olarak" kullanılmaktadır. Dünyada azımsanmayacak sayıdaki bilim adamı zencefilin "kanserle ve buna benzer tehlikeli hastalıklarla" savaşta destekleyici tedavi olarak kullanılabileceğini kabul etmektedir.

Zencefilin Vücuda Alınma Yöntemleri
1- Zencefil çaylarla birlikte alınabilir özellikle yaş zencefil dilimlenerek fincan içerisine konmuş çayda bekletilir.
2- Toz halindeki zencefil bal ile özenerek alınabilir.zencefil
3- Ayrıca çay, bal, zencefil karışımı da oldukca etkili bir tiryaktır.
4- Bunlardan farklı olarak zencefil "toz olarak" 1 gramlık dozlarla doğrudan alınabilir(özellikle hamilelerde)
5- Zencefilin diğer bir alınma yöntemi de zencefilli yemek, pasta ve tatlılarla olmaktadır.
NOT: Zencefilin yaş ve taze olarak alınması tavsiye edilen bir yöntemdir.


Dozaj ve Yaşlara Göre Kullanım Miktarı Ne olmalıdır?

!!!!Önemli NOT!!!! Zencefil her nekadar mucizevi bir bitki de olsa 2 yaşın altındaki çocuklarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Buna çok dikkat edilmelidir.

a-Pediatrik Olarak(2 yaşın üstündeki çocuklarda)
Zencefil 2 yaşın üzerindeki çocuklarda bulantılara karşı, colit ve bağırsak ağrılarına karşı kas ve baş ağrılarında karşı kullanılabilir. 20-25 kg a kadar olan çocuklar bir yetişkine verilecek dozun 3 de 1 i kadar bir doz almalıdırlar. 70 kg ağırlığındaki bir birey yetişkin olarak kabul edilmektedir.

b- Yetişkinler
!!!!Önemli Not!!!! Her ne kadar yetişkin olsanız da günlük 4 gramdan fazla zencefil almayınız. Bu doz normaldir günlük 4 gramın üzerindeki dozlar yaygın göğüs yanması şikayeti doğurur.(Yiyecekler genellikle %0.5 kadar zencefil içerir)
1- Bulantılar ve gaz şikayetlerinde= günlük "yiyeceklerle birlikte olmak koşuluyla" 2-4 gr arasında zencefil alınmalıdır. Eğer toz halinde alınacaksa 0.25-1 gr arasında toz 1.5-3.0 mL suyla (bu 30-90 damla demektir) karıştırılır.
2- Soğuk algınlığında, baş ağrılarında, veya grip gibi hastalıklarda= 2-3 dilim yaş zencefil veya 0.5 gr toz zencefil çay ve bal karışımına atılarak sıcak alınır. Bu seans günde 2-3 kere tekrarlanır.
3- Adet sancılarının giderilmesinde= günlük 1 gr toz zencefil alınabilir bu tos zencefil 20-30 damla suyla extrakt haline getirilir ve 3-4 defada tüketilir. İstenirse bal veya tatlı ile karıştırılabilir.


Toplu Uyarılar
 • İştah açıcıdır,
 • Antiseptik özelliği kanın temiz kalmasını sağlar.
 • Mideyi düzenler.
 • Mide bulantılarını giderir.
 • Mide ağrılarında ve hazımsızlıkta iyi bir seçimdir.
 • Bağırsaklarda biriken ve atılamayan gazların kolaylıkla atılmasını sağlar(colic) .
 • Solunum yollarını açar.
 • Kanın yapısını daha akışkan hale getirir (ki bu kalbin daha rahat çalışması demektir) .
 • Vücutta sıcaklık ve terleme meydana getirir.
 • Zencefil gerçekten iyi bir anti oksidandır (oksitleri temizler dışarıya atılmasına yardımcı olur) .
 • Kalp ritminin düzene girmesini sağlar.
 • Özellikle romatizmal rahatsızlıklarda uzun yıllardır kullanılmaktadır.
 • Baş ağrılarını giderici özelliği vardır.
 • Uykuyu rahatlatır.
 • Kandaki kolesterolu diğer bir çok bitkiye nazaran daha fazla oranda düşürür.
 • Zencefili asla iki yaşından küçük çocuğa vermeyiniz.
 • Günlük 4 gr dan fazla zencefil kullanmayınız.
 • Hazırladığınız zencefili  günün değişik saatlerinde 2-3 defada tüketiniz.
 • Bir yetişkin ağırlığının ortalama 70 kg olduğunu unutmayınız.
 • Çocuklarda yetişkin ağırlığına göre dozu düşürerek veriniz. Örneğin 20 kg bir çocuk için hesap şöyle olmalıdır 70/20=3 bu durumda yetişkine hazırlanan doz 3 e bölünür ve kullanılır.