Tencere TV

Arap Tavası (Hatay)

Güney yörelerimizden kolay ve lezzetli bir yemek Arap Tavası...


 

12 Aralık 2013 Perşembe, 12:30

  Merhabalar, bugünün tarifi yöresel bir yemek olan Arap Tavası. Hatay'da tanıştık kendisiyle :) ve çok sevdim. Malzemeler ve yapılış aşamaları nedeniyle oturtma veya karnıyarık içine benzetebilirsiniz. Arap Tavası'nın farkı bol acılı, bol yağlı  ve bol sebzeli bir yemek olması ve sıcak ''halebi'' denen bir ekmekle yenmesi. Halebi biraz gobite benzeyen daha büyük, yumuşak ve içi boş bir ekmek. Bir nokta daha var değinmek istediğim, bazı yerlerde kıyma ve soğan kavrulduktan sonra doğranmış biber ve domates eklenip fırında pişirilir. Mahalle fırınına gönderilir. Tadı nefis olur. Özellikle yaz günleri için kurtarıcı bir yemek bence. Ben de yazdan yaptığım '' Domates Konservesini '' kullandım. Yanına bir de soğuk ayran. Değmeyin keyfime :)

Malzemeler:
  • 500 gr orta yağlı kıyma
  • 4 kuru soğan
  • 4 diş sarımsak 
  • 4 dolmalık biber veya 5-6 tane çarlıston biber
  • 1.5 kg domates (ben 1 kiloluk kavanozlarda hazırladığım domates konservesini kullandım)

Yapılışı:
Kıyma tavaya alınır. Üzerine zeytinyağı eklenir, sulandırmadan orta ateşte kavrulur. Kuru soğanlar yemeklik doğranır, kavrulan kıymanın üzerine eklenir. Kapağı kapalı olarak kısık ateşte kavrulur. 

 

Biberler doğranır, tavaya ilave edilir. 2-3 dakika kavrulup üzerine domatesler eklenir. Tuz da ilave edilip kapağını kapatıp pişmeye bırakılır. Ben biber salçası kullanmayı tercih etmiyorum, bu aşamada içine biraz pul biber ekledim. Zaten kullandığım biberler de hafif acıydı. Siz nasıl isterseniz kullanabilirsiniz. 

 

Tavamız pişince üzerine doğranmış maydanoz, karabiber eklenir karıştırılır. Servise hazır... 

Kolay gelsin, Afiyet olsun...