Tencere TV

Evde Lor Peyniri Yapımı

Evde kolay lor peyniri nasıl yapılır...


 

25 Ocak 2013 Cuma, 11:02

İnsanın evde yaptığı gıdaları gönül rahatlığıyla tüketmesi çok güzel. Yapımı fazla zaman alan ve uğraştıran gıdaları kendimiz yapmak istemeyiz, hazıra kaçarız ama lor yapımı puding yapmak kadar kolay. Kalsiyum yönünden çok zengin, kalorisi çok düşük bir besin. Zeytinyağı, kekik, pul biber ilavesi ile kahvaltı sofralarını şenlendirir. Reçellerle, balla tüketebilir, tatlı ve kek yapımında kullanabilirsiniz.  Mutlaka deneyin...


Malzemeler:
  • 2 kilo süt (pastörize olmasın)
  • 1-2 limon veya 1 çay bardağı sirke veya 1 çay bardağı yoğurt (sütün kesilmesini sağlamak için bu malzemelerden birini kullanabilirsiniz) .

Yapılışı:
Süt ocağa alınır. Kaynamaya başladığı anda limon suyu ilave edilir. Karıştırıp, kaynamaya bırakılır. Tuzlu tercih ediyorsanız, bu sırada tuzunu ekleyebilirsiniz. Kesilen süt kaynadıkça suyundan ayrılıp toplanır. 6-7 dakika kısık ateşte kaynatılır, altı kapatılır, soğutulur. Temiz bir tülbent veya süzgeç yardımıyla süzülür. Tülbent kullanacaksanız, suyu süzülünce üzerinden sıkıştırarak bağlayıp ağırlık koyabilirsiniz. Yuvarlak şekil alacaktır. Tülbenti bir yere asarak çok iyi süzülmesini sağlayabilirsiniz. Ben gerek görmedim, süzgece boşalttım :)


Bir gece süzgeçte bekletilir. Saklama kabına alınır.

 

Lor çabuk bozulan bir gıda, hemen tüketemeyeceğiniz kısmını bekletmeden derin dondurucuya atabilirsiniz. 

 
 
Lorla hazırlayabileceğiniz nefis salata, tatlı, pasta tarifleri var.