Tencere TV

Közlenmiş Patlıcanlı Konserve

İster meze ister yemek çok güzel bir konserve tarifim var, Közlenmiş Patlıcanlı Domatesli Konserve...


 

30 Eylül 2013 Pazartesi, 23:21

   Merhabalar... Kış hazırlıkları konusuna kaptırdım gidiyorum. Her birinden 2-3 kavanoz derken kiler doldu...
Ne zaman, ne alsam ne hazırlasam acaba yemek, giymek veya kullanmak kısmet olur mu diye düşünürüm. Kendimizi garantiye alma çabamızdan değil mi, lazım olursa diye hep bir şeyler hazırlama isteğimiz. İnsanız hem gün olur lazım olur deriz, hem de Allah ömür verecek mi diye düşünürüz :)
   Çook uzatma içgüdüme engel olarak konserveme dönmek istiyorum. Tamamen doğaçlama çıktı. Beni tanıyan herkes patlıcan aşkımı bilir. Ayaştan gelen domates ve patlıcanlarla ne yapsam dedim. En iyisi konserve gibi geldi. Kızartmalı şeklini geçen hafta paylaşmıştım. Bakalım hangisi daha çok beğenilecek. Tadına bakmadım ama kavanozda duruşunu, parlaklığını sevdim. Hatta tezgahın üzerinde beklediler, gidip gelip sevdim :))


Malzemeler:
  • 2 kg patlıcan 
  • 3 kg domates
  • 250 gr yeşil biber (biraz acı olursa daha güzel olur :)
  • 7-8 diş sarımsak
  • Tuz
  • 3 kaşık sıvı yağ


Yapılışı:
Patlıcanlar yıkanır, kurulanır. Yapışmaz tavada kapağı kapalı olarak, kısık ateşte pişirilir. Biberler ince doğranır (mangalda pişirme imkanınız varsa biberleri közleyerek kullanabilirsiniz, çok daha lezzetli olur) . Domatesler kabukları soyulduktan sonra küp küp doğranır. Sarımsaklar ince kıyılır. Şimdii, malzemeler hazır olduğuna göre bir araya getirebiliriz. Sıvı yağ tencereye alınır. Üzerine doğranan biberler eklenir. Biraz kavurduktan sonra domatesler ilave edilir, pişirilir. Domates fazla sulu kalmamalı lezzetsiz olur. Suyunu fazla çekerse kavanoz kapağını tutturmak zor olur. İkisinin arası bir kıvam olacak yani :))
Domatesler pişmeye yakın sarımsaklar eklenir. Patlıcanlar soyulur, doğranır ve kaynayan tencereye eklenir. 4-5 dakika beraber kısık ateşte kaynatılır. Tuzu eklenir. Temiz ve kuru durumda olan kavanoz ve kapakları tencereye yakın bir noktaya konur. Bir havlu veya bez yardımıyla kaynayan karışımdan kavanozlara doldurulur ve kapağı bekletmeden sıkı sıkı kapatılır (kapakları kapatmadan önce etrafı çabucak kağıt havlu yardımıyla silinir, kirli kalırsa kapak tam olarak kapanmayabilir, konserve bozulur) . Ters çevrilir...

Dilerseniz kışın kullanırken küp küp patates kızartarak, beraber servis yapabilirsiniz. Kahvaltılarda yemeklerde, çay saatlerinde çok lezzetli olur...Püf Noktası:
Ben patlıcanları közleyip soyduktan sonra bir kaç damla limon suyu eklediğim ılık suda beklettim. Patlıcanlar kararmadı ama közlenmiş aroması ve lezzeti suda bekleyince azaldı gibi. Renk mi önemli aroma mı tercih sizin :) Kavanozları doldururken ocağı kapatmayın, kısık ateşte kaynamaya devam etsin. Bu malzemelerle 2 büyük(1 litre) bir küçük(500 ml) kavanoz konserve çıktı...